Elektroniczne wybory SU

wstęp

Pierwszą wersję systemu głosowania przez HTTP napisałem we wrześniu 2018 roku dla gimnazjum w Chylicach im. ks. Jana Twardowskiego. Wybory udało się przeprowadzić bezproblemowo.

W roku 2019 napisałem system ponownie. Drugą wersję rozszerzyłem o wyniki na żywo, zwiększyłem ponadto wydajność i ulepszyłem sposób przechowywania głosów. Druga wersja ponowiła sukces pierwszej.

dlaczego elektronicznie?

System komputerowy pozwala ze 100% dokładnością w mniej niż sekundę policzyć wszystkie głosy. Projekt umożliwia śledzenie dokładnej frekwencji, oraz wyników jeszcze podczas trwania wyborów.

Nie zastępuje on jednak komisji wyborczej, która nadal jest niezbędna w pełnym składzie. Zmieniają się nieco jej obowiązki. Komisja ta nadal odpowiada za przeprowadzenie wyborów, przygotowanie kart wyborczych, przygotowanie sprawozdania, lokali wyborczych. Istotna zmiana polega na tym, że głosy są liczone przez komputer. Wyniki można wyświetlać na bieżąco na którymś z telewizorów w szkole lub wydrukować po zakończeniu głosowania.

jak to wygląda?

Osoby w komisji dzielą się zadaniami. Jedna zbiera i wprowadza do komputera listę kandydatów, druga drukuje karty wyborcze, trzecia przygotowuje lokale, czwarta… itd. Niezbędna jest dokładna liczba uczniów uprawnionych do głosu. Każda karta zawiera unikatowy, jednorazowy kod QR, który może zostać wykorzystany podczas trwania głosowania.

Gdy dzień wyborów już nastanie, komisja po otrzymaniu podpisu wydaje po jednym kodzie, każdej osobie uprawnionej do głosu.

Kod traci ważność w przypadku pomyślnego oddania głosu.

demokratyczne wybory

Głosowanie SU musi spełniać kryteria powszechnościrównościpoufnościbezpośredniości, żeby było ważne. Sprawdźmy więc, czy mój projekt spełnia te kryteria.

  • Powszechność
    Każdy uczeń ma prawo do oddania głosu. Zgadza się, każdy uprawniony otrzymuje swoją kartę z kodem.
  • Równość
    Każdy uczeń może oddać tylko jeden głos, lista kandydatów musi być posortowana według z góry ustalonej zasady (np. alfabetycznie według nazwisk). Swoją kandydaturę może zgłosić każdy uczeń. Zgadza się, kody tracą ważność po użyciu, więc nie ma mowy o oddaniu głosu kilka razy.
  • Poufność
    Uczniowie mają prawo do zachowania swojego głosu w tajemnicy, osoby lub systemy liczące głosy nie mogą mieć możliwości powiązania kart z poszczególnymi osobami. Zgadza się, kody nie są imienne, więc nie można złamać tajności głosowania.
  • Bezpośredniość
    Uczniowie oddają głosy bezpośrednio na kandydatów. Zgadza się.
wymagania sprzętowe
  • System Windows 7, Windows Server 2008 R2 lub system Linux
  • Ponad 2 GB pamięci RAM
  • Baza danych Microsoft SQL lub MySQL
  • Wolne kilka giga na dysku
  • Możliwość udostępnienia strony internetowej (publiczny IP z odblokowanym portem 80)
  • Domena lub subdomena

Po skonfigurowaniu serwera system jest dostępny w formie strony internetowej. Można głosować przy użyciu dowolnego urządzenia z dostępem do sieci Internet.

elektroniczna urna

Podczas wyborów można umieścić pudełko z tabletem dla osób, które zapomniały wziąć telefonu z domu. Aplikacja do skanowania kodów wymaga systemu Android 6.0 lub nowszego.